Folkene bag


Produktion, salg, markedsføring

Vi elsker, når vi kan følge vores produkt fra den spæde jordbærstikling til butikshylden og hele vejen hjem til dig og dit køleskab.
Derfor har vi også valgt at beholde så meget af produktionen på øen.



Mads Skole Due Mikkelsen, direktør
Tlf.: 44114800 | kontakt@samsobaer.dk
Mads bor på Samsø sammen med sin kone og deres tre børn. Mads har været i forskellige stillinger hos COOP i 14 år, så han har godt styr på køb og salg af fødevarer. Mads sørger for, at alt omkring produktion, indkøb, økonomi og udvikling kører på skinner.


Lone Hundevad, salg
Tlf.: 21639801 | salg@samsobaer.dk
Lone drager land og rige rundt for at få Samsø Bærs lækkerier ud i butikker og til kunder. Lone sørger også for at få os præsenteret på messer og til andre arrangementer.

Claus Frost, bestyrelsesformand
claus@samsobaer.dk
Claus er gammel Samsø-dreng, og har lang erfaring fra fødevarebranchen inden for både produktudvikling, produktion og salg.

Jacques Rahr, kommunikation 
Tlf.: 21512677 | jacques@samsobaer.dk
Jacques arbejder til dagligt hos VisitSamsø, hvor han er turistchef. Jacques arbejdede som dreng som jordbærplukker hos Aage, så man kan sige, at ringen nu er sluttet. Jacques er bl.a. ansvarlig for Samsø Bærs hjemmeside, webshop, tekster mv.

Sarah Heiberg Sestrup, SoMe-ansvarlig
Tlf.: 29883290 | sarah@samsobaer.dk
Sarah flyttede til Samsø i 2019. Ved siden af sit arbejde som kulturkonsulent laver hun lækre opslag på Samsø Bærs sociale medier.


Avlerne

Bærrene, frugterne, nødderne og blomsterne, vi bruger i vores produkter, dyrker vi også selv. På den måde sikrer vi, at vi får den allerbedste kvalitet, og vi kan høste, når afgrøderne er optimale i forhold til vores produktion.


Aage Madsen
Sildeballe 35 | Tlf.: 20290737 | aage@samsobaer.dk
Aage dyrker jordbær, solbær, stikkelsbær, ribs og figner.


Mogens Mahler
Permelille 26 | Tlf.: 40450872 | mogens@samsobaer.dk
Mogens dyrker jordbær, hindbær, rabarber og raps


Morten Alexandersen
Storegade 34 | Tlf.: 20116664 | morten@samsobaer.dk
Morten dyrker jordbær, solbær, ribs og blåbær


Jens Jakob Vohnsen
Nørreskiftevej 27| Tlf.: 23230972 | jj@vohnsen.com
Jens Jakob dyrker rabarber, morgenfrueblomster, figner og raps